رزرو هتل تهران
021-8305
نسخه آزمایشی

شیوه‌نامه جدید رزرو هتل توسط سازمان میراث‌فرهنگی

 شیوه‌نامه جدید رزرو هتل توسط سازمان میراث‌فرهنگی


به گزارش پایگاه خبری هتل‌جار و به نقل از ایسنا، سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در اواخر خردادماه سال جاری، شیوه‌نامه جدیدی را در رابطه با رزرو و ابطال رزرو هتل‌ها و سایر مراکز اقامتی به ادارات کل استانی ابلاغ نموده که بر اساس اعلام رسمی این سازمان، شیوه‌نامه جدید از تاریخ صدور، لازم‌الاجراست. متن این شیوه‌نامه به شرح زیر است:

به استناد ماده 25 آئین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آنها مصوب 4 / 6 / 1394 ھیأت وزیران و با توجه به لزوم هماهنگی و حفظ وحدت رویه در ذخیره و ابطال واحدهای اقامتی و به منظور قانونمند کردن و صیانت از حقوق مسافران و بهره‌برداران واحدهای اقامتی که نقش قابل توجهی در افزایش رضایتمندی مردم، حمایت از سرمایه‌گذاران و نهایتا توسعه صنعت گردشگری خواهد داشت، شیوه‌نامه اجرایی ذخیره اتاق و ابطال آن در واحدهای اقامتی در قالب 30 ماده و پنج تبصره به شرح ذیل برای اجرا و اعمال در کلیه مراکز اقامتی کشور اعلام می‌شود.

بخش اول ) شرایط عمومی

ماده 1- پس از ارائه‌ی درخواست اولیه و اعلام مبلغ پیش‌پرداخت توسط واحد اقامتی، متقاضی باید در مهلت زمانی تعیین شده نسبت به واریز وجه به صندوق یا به حساب بانکی اعلام شده اقدام و مستندات پرداخت را به نحو مقتضی در اختیار واحد اقامتی قرار دهد.

ماده 2 - واحدهای اقامتی موظف هستند تائیدیه و یا عدم تائیدیه درخواست رزرو را حداکثر ظرف مدت 48 ساعت پس از وصول درخواست، با لحاظ کردن شرایط ماده سه به متقاضی اعلام کنند.

ماده 3 - قطعی بودن رزرو و شرایط رزرو شده صرفاً با تائیدیه رزرو مستند خواهد بود و کلیه شرایط و اطلاعات ضروری شامل اطلاعات هویتی مهمان، زمان صدور و تاریخ پذیرش، نام مسئول صدور تائیدیه، علی‌الخصوص نرخ تمام شده با احتساب تمام عوارضی قانونی باید در برگه تائیدیه منظور شود.

ماده 4 - ذخیره اتاق بنابر درخواست متقاضی و یا دفتر خدمات سیاحتی و جهانگردی و به نام مهمان استفاده‌کننده صادر و غیرقابل انتقال است.

ماده 5 - رزروهای بدون پیش پرداخت و یا بدون مکاتبه رسمی و کسب تائیدیه واحد اقامتی، فاقد اعتبار است و واحد اقامتی مسئولیتی در قبال آن‌ها نخواهد داشت.

ماده 6 - افراد زیر 2 سال از پرداخت هرگونه هزینه اقامت معاف بوده و افراد بین 2 الی 12 سال در صورت عدم استفاده از سرویس اضافه، نیم بهاء و برای افراد بالای 12 سال نرخ به‌طور کامل محاسبه خواهد شد.

ماده 7 - ساعت رسمی تخلیه اتاق حداکثر ساعت 12 ظهر و تحویل اتاق ساعت 14 است.

ماده 8 - مهمان باید در هنگام ورود به واحد اقامتی، برگ تائیدیه رزو را به پذیرش ارائه دهد.

ماده 9 - در هنگام ورود به واحد اقامتی، مهمانی که اتاق به نام ایشان رزرو شده باید شناسنامه، کارت ملی و یا گذرنامه معتبر خود و سایر همراهان را برای دریافت اتاق به پذیرش نشان دهد.

تبصره: در صورت ارائه‌ی هرگونه مدارک هویتی و اطلاعات نادرست، عواقب ناشی از آن برعهده مهمان است.

ماده 10 - در صورت پرداخت وجه‌الضمان کافی برای تسویه حساب از جانب مهمان، واحدهای اقامتی حق نگهداری مدارک هویتی ارائه شده را نداشته و پس از رؤیت و احراز هویت مهمان، باید مدارک را به صاحب آن مسترد کنند.

تبصره: در خصوص مهمانان داخلی و یا خارجی که در قالب تور و از طریق دفاتر خدمات سیاحتی و جهانگردی در واحدهای اقامتی پذیرش می‌شوند، ضمانت‌های مالی لازم به منظور جبران خسارات احتمالی وارده از سوی مهمان و یا ارائه‌ی خدمات اضافی، باید از سوی دفتر خدمات سیاحتی و جهانگردی مربوطه به واحد اقامتی ارائه شود؛ در هر صورت واحد اقامتی به نگهداری مدارک هویتی مهمانان تور مجاز نیستند.

ماده 11 - واحد اقامتی در خصوص جا ماندن، تاخیر و یا لغو برنامه حرکت وسیله سفر مهمانان هیچ‌گونه مسئولیتی نداشته و در صورت عدم مراجعه مهمانان در روز مقرر، مشمول شرایط ابطال رزرو خواهند بود.

ماده 12 - چنانچه به علل خاصی، رخداد بلایای طبیعی، دلایل امنیتی و حوادثی که خارج از کنترل و اراده دو طرف باشد، رزرو انجام شده لغو شود، وجوه دریافتی باید عیناً مسترد شود.

ماده 13 - چنانچه پس از واریز مبلغ رزرو و دریافت برگ تائیدیه، واحد اقامتی به دلیلی غیر از موارد ماده 12 نتواند نسبت به ارائه‌ مکان بر اساس تائیدیه صادره اقدام کند، مدیر واحد موظف است با موافقت مهمان نسبت به تامین واحد اقامتی دیگری با شرایط و قیمت مشابه برای مهمان اقدام کرده و در غیر این صورت، ضمن استرداد کل وجه دریافتی، باید جریمه‌ای معادل 100 درصد هزینه یک شب اقامت به ازاء هر اتاق را به میهمان پرداخت کند.

ماده 14 - مهمانانی که به هر دلیل از انجام سفر منصرف و یا تمایل به تغییر رزرو دارند، باید مراتب را کتبی به واحد اقامتی اطلاع داده و تائیدیه واحد را دریافت کنند. تغییر تاریخ در صورت امکان و خالی بودن اتاق تا 15 روز قبل از ورود بدون هزینه خواهد بود؛ در غیر این صورت ابطال رزرو قبلی و انجام رزرو در تاریخ جدید هر دو تابع مقررات مندرج در بندهای مرتبط همین شیوه‌نامه است.

ماده 15 - در صورت رزرو در قالب تور دفاتر خدمات سیاحتی و جهانگردی، مقررات رزرو گروهی اعمال خواهد شد.

ماده 16 - خسارات وارده به اموال و اثاثیه واحد اقامتی به عهده مهمان است؛ مگر اینکه دفتر خدمات سیاحتی و جهانگردی پرداخت خسارات مزبور را تعهد کند.

بخش دوم ) شرایط اختصاصی رزروهای انفرادی

ماده 17 - اقامت مهمانان در واحد اقامتی مطابق تاریخ مندرج در تائیدیه رزرو بوده و تمدید اقامت منوط به موافقت واحد اقامتی است.

ماده 18 - ورود مهمان تا قبل از ساعت 6 صبح یک شب اقامت کامل و پس از آن حداکثر تا 50 درصد هزینه کامل اقامت یک شب محاسبه خواهد شد. همچنین در صورت درخواست مهمان برای افزایش زمان اقامت تا ساعت 18 حداکثر تا 50 درصد و پس از آن هزینه کامل یک شب اقامت از میهمان دریافت می‌شود.

تبصره: در صورت توافق طرفین و به منظور رعایت اصول مشتری‌مداری، حذف و یا تعدیل هزینه‌های مندرج در این ماده امکان‌پذیر است.

ماده 19 - حداقل مبلغ پیش پرداخت برای رزروهای انفرادی، هزینه اقامت یک شب به ازاء هر اتاق است.

ماده 20 - چنانچه مهمان در زمان مقرر به واحد اقامتی مراجعه نکرد و یا تا موعد مقرر به صورت مکتوب علت عدم حضور خود را به واحد اعلام نکرد، مکان ذخیره شده فقط به مدت یک شب خالی نگه داشته شده و تائیدیه ذخیره جا از روز بعد باطل می‌شود. در این حالت، خسارت وارده بر اساس هزینه یک شب اقامت به ازاء هر اتاق محاسبه و از مبلغ پیش پرداخت کسر خواهد شد؛ به جز موارد خاصی که مشمول توافق قبلی طرفین باشد.

بخش سوم ) شرایط اختصاصی رزروهای گروهی از طریق دفاتر خدمات سیاحتی و جهانگردی

ماده 21 - دفاتر خدمات سیاحتی و جهانگردی باید در برگه درخواست رزرو ارسالی به واحد اقامتی، تاریخ دقیق ورود و خروج، تعداد مهمانان، اسامی و مشخصات کامل آن ها، تعداد و نوع اتاق‌ها، نوع پذیرایی و هزینه‌های قابل پرداخت توسط رزرو کننده را به تفکیک معلوم و مشخص کنند.

ماده 22 - معرفی تمام مهمانان به واحد اقامتی باید با معرفی‌نامه مُهر شده و امضاء دفاتر خدمات سیاحتی و جهانگردی (اصل و یا نمابر) باشد.

ماده 23 - در صورت تقاضای اتاق بیشتر از حد توافق ‌شده از سوی دفاتر خدمات سیاحتی و جهانگردی، باید هماهنگی‌های لازم به صورت کتبی و اخذ تائیدیه با واحد اقامتی به عمل آمده؛ درغیر این صورت واحد اقامتی مسئولیتی در این زمینه نخواهد داشت.

ماده 24 - دفتر خدمات سیاحتی و جهانگردی به منظور انجام هماهنگی‌های اقامت و ارائه‌ی خدمات برای گروه‌های بیش از ۱۰ نفر، باید راهنما و یا نماینده‌ای را کتبا به واحد اقامتی معرفی کند.

ماده 25 - در صورت عدم انجام هماهنگی‌های قبلی، واحدهای اقامتی هیچ‌ گونه تعهدی نسبت به همجواری اتاق‌های رزرو شده، قرارگیری در یک طبقه، رنگ و شکل خاص و طبقه اتاق ندارند. شماره اتاق هنگام ورود مهمان به واحد اقامتی تعیین می‌شود.

ماده 26 - مبلغ پیش‌پرداخت و شرایط پرداخت برای رزرو تورهای مسافرتی که از طریق دفاتر خدمات سیاحتی و جهانگردی صورت می‌پذیرد، مطابق توافق مکتوب طرفین مشخص خواهد شد. در غیر این‌ صورت دفاتر خدمات سیاحتی و جهانگردی باید 50% هزینه اقامت یک شب به ازاء تعداد اتاق‌های درخواستی را در هنگام رزرو و الباقی هزینه اقامت یک شب به ازاء تعداد اتاق‌های درخواستی را 48 ساعت قبل از ورود مهمانان پرداخت کنند. بدیهی است عدم پرداخت مبلغ قرارداد و تسویه حساب به منزله‌ی انصراف از رزرو محسوب شده و واحدهای اقامتی مجاز است برابر شرایط ابطال رزرو، اقدام کند.

بخش چهارم ) شرایط ابطال رزرو در واحدهای اقامتی

ماده 27 - چنانچه اتاق‌های واحد اقامتی در قالب تور مسافرتی و از طریق دفاتر خدمات سیاحتی و جهانگردی رزرو شده باشد، هزینه ابطال آن، مشروط به توافق مکتوب طرفین و ثبت در برگه تائیدیه و یا قرارداد منعقده، مشمول مفاد این شیوه‌نامه نیست.

جریمه

ماده 28 - در صورت عدم توافق مکتوب قبلی، چنانچه پس از واریز مبلغ رزرو و دریافت برگ تائید به هر دلیل رزرو توسط متقاضی لغو شود، میزان خسارتی که باید پرداخت شود (از مبلغ پیش‌ پرداخت کسر شود) به شرح زیر محاسبه خواهد شد:

الف) اگر متقاضی تا 20 روز قبل از زمان رزرو شده برای استفاده، نسبت به لغو آن اقدام کند، هیچ گونه جریمه‌ای تعلق نخواهد گرفت.

ب) از 20 روز تا 11 روز قبل از ورود مهمان به واحد اقامتی، مبلغ 20 درصد هزینه اقامت یک شب به ازاء هر اتاق

ج) از 10 روز تا شش روز قبل از ورود مهمان به واحد اقامتی، مبلغ 30 درصد هزینه اقامت یک شب به ازاء هر اتاق

د) از پنج روز تا 48 ساعت قبل از ورود مهمان به واحد اقامتی، مبلغ 50 درصد هزینه اقامت یک شب به ازاء هر اتاق

ه) از 48 ساعت قبل تا زمان ورود مهمان، مبلغ 70 درصد هزینه اقامت یک شب به ازاء هر اتاق

تبصره 1 - چنانچه مهمان پس از رزرو و اقامت در هتلی، بنا به هر دلیلی از ادامه اقامت در هتل منصرف شد، هزینه یک شب اقامت به ازاء هر اتاق محاسبه و از مبلغ پیش‌پرداخت کسر خواهد شد؛ به جز موارد خاص با توافق طرفین.

تبصره 2 - کاهش تعداد اتاق‌های رزرو شده توسط دفاتر خدمات سیاحتی و جهانگردی تا ۴۸ ساعت قبل از ورود و تا سقف قابل قبول بوده و مشمول جریمه نیست.

بخش پنجم ) سایر مقررات

ماده 29 - در سایر موارد خاص که شرح آن در این شیوه‌نامه گنجانده نشده است، نظر کارشناسی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اعمال خواهد شد. در صورت اعتراض هر یک از طرفین موضوع، کمیته‌ای متشکل از نمایندگان تشکل‌های حرفه‌ای مرتبط و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان بررسی و ابلاغ رأی خواهد شد.

ماده 30 - از تاریخ ابلاغ این شیوه‌نامه، کلیه بخشنامه‌ها و ضوابط قبلی در این خصوص ملغی اعلام می شود.

منبع: پایگاه خبری هتل جار

021-8305
خرید آنلاین بلیط هواپیما
رزرو هتل های آبادان رزرو هتل های آستارا رزرو هتل های اراک رزرو هتل های اردبیل رزرو هتل های ارومیه رزرو هتل های اصفهان رزرو هتل های اهواز رزرو هتل های ایزدشهر رزرو هتل های ایلام رزرو هتل های بابل رزرو هتل های بابلسر رزرو هتل های بافق رزرو هتل های بجنورد رزرو هتل های بم رزرو هتل های بندر لنگه رزرو هتل های بندرانزلی رزرو هتل های بندرعباس رزرو هتل های بوشهر رزرو هتل های بیرجند رزرو هتل های تبریز رزرو هتل های تهران رزرو هتل های جلفا رزرو هتل های جهرم رزرو هتل های چابهار رزرو هتل های چالوس رزرو هتل های خرم آباد رزرو هتل های خزرشهر رزرو هتل های خوی رزرو هتل های داراب رزرو هتل های داران رزرو هتل های دامغان رزرو هتل های رامسر رزرو هتل های رشت رزرو هتل های رفسنجان رزرو هتل های زابل رزرو هتل های زاهدان رزرو هتل های زنجان رزرو هتل های ساری رزرو هتل های سبزوار رزرو هتل های سراب
رزرو هتل پارسیان استقلال رزرو هتل پارسیان آزادی رزرو هتل کوروش رزرو هتل پارسیان عالیقاپو رزرو هتل پارسه رزرو هتل اسپیناس رزرو هتل پارس ائل گلی رزرو هتل باغ مشیرالممالک رزرو هتل نادری رزرو هتل پارسیان بوعلی رزرو هتل سفیدکنار رزرو هتل نگین رزرو هتل عباسی رزرو هتل هما رزرو هتل پارسیان خزر(هایت سابق) رزرو هتل پارسیان اوین رزرو هتل پارسیان انقلاب رزرو هتل هما رزرو هتل پارسیان کوثر رزرو هتل هما رزرو هتل پارسیان سوئیت رزرو هتل پارسیان توریست توس رزرو هتل پارسیان رزرو هتل هما 2 رزرو هتل پارسیان رزرو هتل پارسیان صفاییه رزرو هتل پارسیان کوثر رزرو هتل پارسیان رزرو هتل زهره رزرو هتل خاتم رزرو هتل سالاردره رزرو هتل بزرگ چمران رزرو هتل جام جم رزرو هتل بین المللی شهریار رزرو هتل بادله رزرو هتل نارنجستان رزرو هتل لاله کندوان رزرو هتل ساحل رزرو هتل قصر بوتانیک رزرو هتل پارسیان
رزرو هتل طراحی و توسعه شرکت فرانگر پارس سیستم
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت خدمات مسافرتی پرسپولیس می باشد. رزرو هتل